NIETOLERANCJE POKARMOWE

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Czasami obserwujemy, jak osoby walczące z nadwagą, pomimo stosowania rozmaitych diet i spożywania produktów powszechnie uznawanych za zdrowe, nie są w stanie schudnąć. Często w tej sytuacji pacjentowi towarzyszą inne dolegliwości, takie jak problemy z trawieniem, ciągłe bóle głowy lub stawów, wykwity skórne, wahania nastroju czy uczucie chronicznego zmęczenia. Przyczyną tego stanu mogą być być niezdiagnozowane nietolerancje pokarmowe. Etiologia nietolerancji pokarmowej jest złożona i nie do końca poznana, czynniki, które mogą odgrywać tu rolę to niedostateczne trawienie, kandydoza, pasożyty, zapalenie jelit, źle zrównoważona dieta, spożywanie alkoholu czy leków. W obrazie choroby obserwuje się zwiększoną przepuszczalność jelit opisywaną jako „syndrom przeciekającego jelita”. Powoduje ona, że źle strawione cząsteczki pokarmu przenikają przez jelito do krwiobiegu wywołując przewlekłą reakcję zapalną. Zarazem organizm nie pozyskuje odpowiedniej ilości składników odżywczych z diety. Konsekwencją jest niedożywienie na poziomie komórkowym, a jednocześnie odczuwanie niepohamowanego głodu – zazwyczaj na produkty o niskiej gęstości odżywczej, za to dużej zawartości tłuszczów i węglowodanów prostych, co prowadzi do tycia. Długotrwałe przyjmowanie pokarmów, które wywołują niekorzystne reakcje układu odpornościowego może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym chorób z autoagresji (cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, choroby kości i stawów, choroby układu nerwowego).

Czy nietolerancja pokarmowa to alergia?

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy alergią a nietolerancją pokarmową. W przypadku tej pierwszej dochodzi do reakcji niemal natychmiast po spożyciu niewielkiej ilości alergizującego pokarmu a objawy obejmują rumień skóry, obrzęk, trudności w oddychaniu (obrzęk Kinkiego) lub, w skrajnych przypadkach, wstrząs anafilaktyczny. Objawy związane z nietolerancją pokarmową występują stosunkowo późno po spożyciu danego pokarmu – od kilku godzin do paru dni, są mniej swoiste i mogą utrzymywać się tygodniami, stąd rzadko kojarzone są z konkretnymi „winowajcami”. Alergia pokarmowa występuje rzadko , dotyczy kilku procent populacji i wiąże się z produkcją przeciwciał IgE, podczas gdy nietolerancje pokarmowe mogą występować, w różnym stopniu, u kilkudziesięciu procent osób.

Co możemy zrobić?

Aby zapobiegać objawom chorobowym , należy zdiagnozować i wyeliminować z diety produkty stwarzające problemy. Jeżeli test wykaże podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko konkretnemu produktowi , zalecane jest wyeliminować go całkowicie ze swojej diety na okres od 3 do 6 m-cy i dopiero po tym okresie podejmować ostrożne próby ponownego wprowadzenia go do diety, uważnie monitorując reakcje organizmu. Dla produktów z mniejszym natężeniem nietolerancji pokarmowej zaleca się dietę rotacyjną.

ODCHUDZANIE ZGODNE Z GENAMI

Większość diet ignoruje fakt, że każdy człowiek jest inny. Najnowsze badania pokazują, że istnieje zauważalna korelacja między DNA danego człowieka a jego reakcją na różne pokarmy, z drugiej zaś strony, to co jemy wpływa na naszą ekspresję genetyczną i odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowia.

Bodykey Nutrilite to pierwszy program odchudzający, który w oparciu o analizę Twoich predyspozycji genetycznych i przy uwzględnieniu Twoich preferencji żywieniowych i stylu życia, pozwala stworzyć indywidualny, dopasowany do Ciebie program diety i ćwiczeń, który pomoże Ci skutecznie zrzucić nadwagę i utrzymać optymalną masę ciała.

Program bodykey NUTRILITE to plan całościowy, który zawiera różnorodne, smaczne dania gotowe, herbaty i suplementy diety oraz zapewnia wsparcie osobistego trenera online, co ułatwia osiągnięcie sukcesu

Jak działa program?

Krok 1: Zakup zestawu Bodykey Kit (już niedługo w sprzedaży w Studio Svelte)
Krok 2: Badanie genetyczne – w domu pobierasz próbkę DNA i wysyłasz do laboratorium do analizy
Krok 3: Mój plan – rejestrujesz się na stronie www i wypełniasz kwestionariusz dotyczący Twojego stylu odżywiania
Krok 4.Trener Bodykey – dostajesz roczne wsparcie trenera online, który korzysta z wiedzy zespołu psychologów, dietetyków i ekspertów fitness
Krok 5: Specjalnie dobrane produkty i suplementy Bodykey, które przymujesz aby usprawnić proces odchudzania
Krok 6: Osiągasz swój cel – szczupłą sylwetkę, poprawę kondycji fizycznej i stanu zdrowia :)